Biurowy telefon

Poprzez instalowanie aplikacji w prosty sposób można dostosować komórkę do własnych potrzeb. I to bez żadnego problemu w krótkim czasie.

Do niedawna hasło „aplikacja” kojarzyło się wyłącznie z komputerem. Dzisiaj programy służące najróżniejszym celom można instalować także na telefonach komórkowych, wzbogacając je o nowe funkcje. Producenci komórek zadbali, by instalowanie nowych programów na urządzeniu było jak najprostsze. By wgrać nową aplikację, nie trzeba nawet podłączać telefonu do komputera. Wystarczy tylko uprzednio ściągnąć aplikację poprzez kliknięcie w ikonę menu odpowiedzialnego za obsługę sklepu z aplikacjami. Jeśli wiemy dokładnie, jakiego rodzaju aplikacji potrzebujemy, wystarczy wpisać zapytanie w okno wyszukiwarki sklepu. A jeśli szukamy po prostu czegoś ciekawego, warto zajrzeć na listy nowości lub sklepowe rankingi najlepiej sprzedających się aplikacji. Wtedy po wybraniu interesującego programu należy kliknąć „kup” lub „pobierz”. Należy dodać, że nie wszystkie aplikacje są płatne, bo znaczna część oferty sklepów stanowią programy darmowe. A nawet te, za które trzeba płacić nie powinny zbytnio nadszarpnąć naszego budżetu.

Zapamiętajmy jednak, że sklepy internetowe mogą różnić się pod względem oferty. Niektórych aplikacji, dostępnych w jednym kraju, może jeszcze nie być w sprzedaży w innym sklepie. Na przykład polscy użytkownicy Androida nie mogą jeszcze niestety skorzystać z płatnej części oferty sklepu z aplikacjami przeznaczonymi na ten system operacyjny. Co znajduje się w sklepach z aplikacjami? Praktycznie wszystko – od programów do edycji dokumentów, przez wirtualnych trenerów, po wirtualne poziomice i książki kucharskie.

Biznesowy partner.

Chociaż smartfony dawno zyskały miano kieszonkowych asystentów, to dzięki odpowiednio dobranym aplikacjom możemy sprawić, aby były one jeszcze bardziej wydajne w pracy biurowej. Przykładowo aplikacja Scan2PDF Mobile przeznaczona na Windowsa Mobile i Androida. Za pomocą tego programu nasza komórka zamieni się w podręczny skaner, którzy przyda się, gdy szybko trzeba będzie skopiować papierowe materiały. Wystarczy włączyć aplikacje i korzystając z aparatu fotograficznego wbudowanego w telefon, zeskanować dokument. Stworzony w ten sposób plik można zapisać w formacie PDF na pamięci telefonu albo przesłać go na wybrany adres e-mail. Documents To Go jest aplikacją pozwalającą na przeglądanie plików Word i Exel. Wykupując licencję możemy edytować dokumentów przy użyciu tego samego programu. Program ten w wersji na system Android jest bezpłatny tylko w przypadku podglądu dokumentów. Sytuacja prezentuje się lepiej z Windowsem Mobile. Na tym OSie możemy zainstalować Microsoft Office Mobile, który pozwoli nam edytować pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne czy nawet prezentacje wykonane w programie Power Point. Na smart fonach można instalować złożone kalendarze, specjalistyczne kalkulatory, konwertery walut, jednostek miar i wag itp. Telefon jeszcze nigdy nie był tak wszechstronnie wyposażony i przydatny w codziennej pracy.
Szkoda, że szczyty popularności MacGyvera nie przypadły na dzisiejsze czasy. Z pewnością przydałby mu się smartfon, który jest połączeniem małego centrum dowodzenia, sprzętu szpiegowskiego i narzędzia budowlanego. Z pewnością bohater popularnego serialu wyrzuciłby swój scyzoryk i zamienił go na jeden z nowoczesnych smartfonów.

Aplikacje mobilne

W sklepach z telefonicznymi aplikacjami można znaleźć sporo programów, które znajdą zastosowanie w domu. Przykład? Wirtualna poziomica. Tego rodzaju aplikacja wykorzystuje umieszczony w telefonie akcelerometr – czujnik pozwalający na określenie pozycji aparatu. Uruchamiając program, na ekranie ujrzymy znajome zielone tło oraz wirtualny pęcherzyk powietrza, który będzie się poruszał wraz z przechylaniem telefonu. Choć komórkowa poziomica nie jest może tak idealna jak tradycyjny przyrząd, to do wieszania obrazów powinna być wystarczająca. Innym przykładem ciekawej aplikacji jest Goniometr. To przyrząd do mierzenia kątów i wykorzystujący technologię rozszerzonej rzeczywistości. Wystarczy odpalić aplikację i skierować obiektyw aparatu fotograficznego na interesujący nas obiekt (np. budynek). Na ekranie zobaczymy wybrany obiekt oraz podziałkę kątomierza, określającą nachylenie ściany.

Komórka może także spokojnie spełniać funkcję lusterka. Istnieją aplikacje wykorzystujące przednią kamerkę telefonu do tego, by na ekranie wyświetlić nasz wizerunek. Proste, ale przydatne, gdy trzeba niespodziewanie poprawić makijaż.

Przydatne aplikacje

Jeszcze jedna „narzędziowa” nieskomplikowana, ale za to niezwykle przydatna aplikacja – latarka. Różne bazujące na tym samym pomyśle aplikacje można znaleźć w sklepach internetowych. Kiedy włączymy program, ekran telefonu rozjarzy się jasnobiałym (lub innym) światłem, oświetlającym zamek w drzwiach lub rozkład jazdy na przystanku w nocy.

Telefon może się także przydać podczas robienia zakupów za sprawom aplikacji do tworzenia list sprawunków. Przeznaczona na OS Windows Mobile aplikacja o nazwie MiCarrito umożliwia sortowanie produktów wpisanych na listę zakupów według ich kategorii, a także na wpisywanie przepisów na nasze ulubione potrawy i bezpośrednie dodawanie ich składników do listy. Dla każdego produktu można wybrać jednostki miary oraz cenę, dzięki czemu program będzie mógł podsumować informacje dotyczące naszych zakupów.

 

Smartfony są bardzo funkcjonalne, lecz nie przeciąża to ich podzespołów. Wyjątkowa prędkość pracy sprawia, że od razu można poczuć różnicę niewiarygodnie szybkiego i pełnego mocy procesora skrytego wewnątrz obudowy. Bez względu na to, czy przesyłamy dane, ściągamy pliki, czy filmy wideo z sieci, przeskakujemy pomiędzy aplikacjami z niesamowitą prędkością. Szybszy czas reakcji w trakcie używania aplikacji oznacza, że można je wykorzystywać jeszcze lepiej. Można cieszyć się bezproblemową synchronizacją i błyskawicznym uaktualnianiem e-maili oraz kontaktów. Bycie zawsze online nie jest wcale problematyczne. Procesor w tym stanie nie jest zbytnio obciążony, dzięki czemu pozostałe aplikacje i zadania w tle przebiegają prawidłowo.