Evernote

Są ludzie, którzy nie mogą żyć bez codziennych zapisków w postaci mnóstwa pomazanych karteczek w swoim otoczeniu. Obecnie istnieją rozwiązania pozwalające tworzyć najbardziej profesjonalne notatki, takie jak platforma Evernote.

Dla wszystkich niemogących wytrzyma bezy papierowego notatnika, wszelkie programowe notatniki wbudowane w organizer czy nowoczesne smartfony, były zbyt ograniczone, by mogły konkurować z papierem i długopisem. Dlatego bardzo niechętnie przechodzi się do takich aplikacji, jak Evernote. Evernote to platforma internetowa, umożliwiająca zapisywanie notatek przy użyciu telefonu, komputera, tabletu czy innego urządzenia z dostępem do Internetu. Nie chodzi tu jednak o zwykły zapis kawałka tekstu w wyznaczonym przez nas dniu tygodnia, jak to się odbywa w standardowych kalendarzach i organizerach w komórce. Evernote to coś znacznie więcej. Pozwala on na zapisywanie notatek w formie zdjęć, filmów, nagrań głosowych i tekstu. Dodatkowo wszystkie notatki można oznaczyć tagami i kategoryzować, ułatwiając przeszukiwanie wprowadzonych treści. Jeśli posiadamy urządzenie z wbudowanym modułem nawigacji GPS, dodatkowo jest możliwe zachowanie geolokalizacji miejsca, gdzie sporządziliśmy notatkę. Takie rozwiązanie pozwala w prosty sposób odszukać wszelką notowaną treść przez wskazanie miejsca, gdzie ją stworzyliśmy, na wirtualnej mapie Google. Jeśli, na przykład, jeździmy po sklepach meblowych w poszukiwaniu nowej sofy i znajdziemy kilka interesujących, to po prostu je fotografujemy, a w domu możemy przejrzeć katalog i wybrać najlepszą, mając do dyspozycji zapisaną lokalizację tej ulubionej oraz pozostałych. Evernote potrafi znacznie więcej.

Obsługa.

By skorzystać z nowoczesnych notatek, wystarczy posiadać kompatybilne urządzenie i założyć bezpłatne konto w serwisie producenta oraz zainstalować aplikację na urządzeniu. W podstawowej wersji otrzymujemy do swojej dyspozycji 40 megabajtów przestrzeni dyskowej miesięcznie, którą możemy zapełniać wirtualnymi notkami. Jeśli będzie to niewystarczająca ilość, to zawsze możemy wykupić sobie konto Premium za jedyne 5 dolarów dające nam 500 megabajtów. Konto w usłudze założymy na stronie producenta podając najbardziej podstawowe informacje. Aplikację pobrać możemy na kilka sposobów w zależności od tego na jakim urządzeniu chcemy korzystać z Evenote’a. W tym wypadku również wszystko znajduje się na stronie producenta. Trzeba oczywiście pamiętać, jak w każdej aplikacji komórkowej wykorzystującej do działania łącze internetowe, że lepiej korzystać z darmowych i wykupionych pakietów danych, niż potem płacić cholendarne rachunki za przesłane dane. Ewentualnie możemy nastawić aplikację na działanie tylko we współpracy z darmowym WiFi. Tworzenie notatek jest bardzo proste i niezwykle urozmaicone. Możemy wybrać jeden ze sposobów jej sporządzenia, aby potem móc je przeglądać w menu Notatki dostępne w dolnej belce menu. Każda notatka daje się dowolnie modyfikować, kasować, a także przekazywać znajomym poprzez pocztę elektroniczną.